Staff

See below for details of our teaching and support staff.

Teaching Staff and Learning Support Assistants

SENIOR LEADERSHIP TEAM
Mr D Gee Executive Headteacher
Mr N Foster Deputy Headteacher (Secondary) / Outcomes/ Students / Pastoral / Maths
Miss E Colton Deputy Headteacher (Secondary) / Curriculum / Teaching & Learning / English
Mr S Emberton Assistant Headteacher (Secondary) / Lead Child Protection / Personal Devlp & Welfare / behaviour & attitudes / Health & Social Care
Mr L Cooke Assistant Headteacher (Secondary) / Director of Sixth Form / Business Studies
Mr C Dilley Assistant Headteacher (Secondary) / STEM / Maths
Mr R Milne Assistant Headteacher (Secondary)
Miss K White Associate Assistant Headteacher (Secondary)
Mrs L Evans-Barlow Business Manager
Mrs K Hennessy Administration Manager / SIMs Manager (Secondary)
Mrs J Hone Headteacher (Primary)
Miss S Knowles Assistant Headteacher (Primary)
ENGLISH FACULTY
Mr J Burrows Head of English
Mrs E Gillard Second in English
Mr C Allom English / Raising Achievement Leader for KS3 / RSL KS3
Mrs A Smith English
Mr T Bousfield English
Miss E Colton Deputy Headteacher / English
Miss G Davies English / Food Preparation / Careers Coordinator
Miss A Braybrooke SCITT English
Ms H Bond English – long term supply
Ms K Just English
DRAMA & MEDIA
Mrs S Stewart Head of Drama and Media Studies
Mr S Gair Drama, Media responsibility for BTEC  Performing  Arts and Maths
Mrs C Pollard Drama
Mrs L Judd Head of Dance
 
MATHEMATICS FACULTY
Mr B Birss Head of Maths
Mr N Foster Deputy Headteacher / Maths
Mr D Allum Maths / KS3 & Numeracy Co-ordinator
Miss W Gordon Head of Year 10 / Maths
Mr C Cummings Maths
Mr C Dilley Assistant Headteacher / STEM / Maths
Miss N Hiscox Maths / Numeracy catch-up Co-ordinator /  G&T Co-ordinator
Mr T James Maths / RSL KS4
Mrs A Glodowska Cover Supervisor / Maths
G Bacon Maths
Miss J Pavlou Maths
 
SCIENCE FACULTY
Mr R Milne Assistant Headteacher / Head of Science
Mr C Dilley Assistant Headteacher  / STEM / Maths
Mrs H Greaves-Park Head of Chemistry and Applied Science
Miss H Goodwin Joint Second in Science
Mr P Ingram Joint Second in Science
Mr B Routledge Science
Mr S McLauchlan Science
Mrs K Pettit (maternity leave) Science / Head of KS3 and Prep Room
Mr D Griffiths Science Lead Practitioner
Dr J Campbell Science Lead Practitioner
Miss Tjandra Science
Mr D McGowan Science
Mrs Bjelajac Science
ART AND DESIGN
Mrs J Duke Head of Art / Photography / Art and Design
Mrs T Keens Art and Design
Mrs C Hamilton Art and Photography Technician
 
HUMANITIES
Miss K White Associate Assistant Headteacher / Head of Humanities
Miss S Efford Head of RPL
 Mr J Woodley Lead Practitioner
Mrs L Withers Joint Head of Geography / Travel & Tourism
Mrs C Armari Joint Head of Geography
Mr N Wilcox Geography /
Mr D McGrath Religion, Philosophy and Life (RPL)
Miss C Duckworth Head of History
Ms C O’Neill History / Citizenship / Joint Literacy Coordinator
Miss C Humphreys Geography
Miss R Mockett SCITT History
Mr P Kelly Humanities – Long term supply
ICT
Miss P Cater Head of ICT and Computing
Mr R Hore ICT and Computing / Assistant Head of Sixth Form
 
MODERN FOREIGN LANGUAGES
Mrs S Roy Head of MFL / French / Spanish
Mrs M Aldous Spanish / French / Primary Liaison
Mrs S Winchester French / Spanish
Mrs A Davis French / Spanish
Ms M Perez Andrades Spanish / French
 Mrs R Harvey SCITT MFL
MUSIC
Mr P Charalambous Head of Music
Mr N Stewart Music
PHYSICAL EDUCATION
Miss L Booth Head of PE
Mr K Cheema  Second in PE
Miss A Diss PE / Head of KS5 BTEC PE
Mr J Harvey PE
Ms T Foulger Head of Year 10 / PE
Mr C Wilkins Head of Year 8 /  PE
Mrs L Tew PE / History
SOCIAL SCIENCE FACULTY
Mrs J Carrigan Head of Law and Politics
Mr J Farry Sociology / Economics
Mrs D Wright Head of Psychology / Head of Sixth Form
 
DESIGN AND TECHNOLOGY FACULTY
Mrs C Joubert Head of Technology / Food Preparation & Nutrition / Textiles
Mr C Savill Second in DT / Head of DT: Timber
Mrs N Lamb Textiles
Mrs E Murray Food Preparation & Nutrition / KS3 Coordinator
Mr J Wootten Product Design / Food Preparation & Nutrition
Mrs G Davies Food Preparation / English / Careers Coordinator
Mr N Beckwith Product Design technician
EMPLOYMENT AND ENTERPRISE FACULTY
Mrs A Snelling Head of Employment and Enterprise
Mr L Cooke Business Studies / Assistant Headteacher / Director of Sixth Form
Mrs L Cook Head of Year 8 / Health & Social Care / Child Development
Mr S Emberton Health & Social Care / Assistant Headteacher
Mr D Archer Business Studies / Assistant Head of Year 7
Mr M Taylor Business Studies
Miss R Mockett Business Studies / History
Mrs V Middleton Sams Duke of Edinburgh’s Award Scheme Co-ordinator
 
EXTENDED LEARNING FACULTY
Mrs H Johnston Head of Extended Learning – SENCO
Mrs J Dix Learning Support Assistant
Mrs H Pemberton Learning Support Assistant
Mrs S Sarjeant Learning Support Assistant
Mrs J Smith Senior Learning Support Assistant
Mrs J Warner Learning Support Assistant / Success Maker
Ms E Adams Learning Support Assistant
Mrs C Frasi Learning Support Assistant
Mr F Preston Learning Support Assistant
Miss R Chilton Learning Support Assistant
Mrs C Hamilton Learning Support Assistant / Art/Photography Technician

Support Staff

Title Name
Admissions Secretary Mrs B Louth
Art / Photography Technician Mrs C Hamilton / LSA
Attendance Officer Mrs A Jenkins
Business Manager Mrs L Evans-Barlow
Clerk to the Governing Body Mrs P Callingham
Cover Supervisor Mrs S Bibb
Cover Supervisor Mrs J Potter
Cover Supervisor Ms A Glodowska
Curriculum Manager Mr T Ellis
D&T Technician Mr N Beckwith
Senior Data Administrator Mrs B Walsh
Admin Services Mrs A Calcutt
Exams Assistant Mrs C Lodge
Exams Assistant Mrs L James
Finance Officer Mrs C White
Finance Manager Mrs A Westcott
First Aid / Student Services Administrator Miss H Ellis
Food / Textiles Technician Mrs L Green
ICT Technician Mr L Ranger
Learning Zone Co-ordinator  / Admin Services Mrs K Bedocs
Learning Zone Co-ordinator / Admin Services Miss Y Mehmet
Learning Zone Manager / Joint Literacy Coordinator Mrs S Bird
Network Manager Mr P Chadwick
PA to Headteacher Mrs C Weston
Performing Arts Technician Mr N Stewart
HR Manager Mrs S Este
Receptionist  / Admin Services Mrs M Romain
Student Services Administrator Mrs T McDermott
Student Services Administrator/ Admin Services Mrs R Stewart
Reprographics Technician Mrs C Cross
Science Technician Mrs S Briggs
Science Technician Miss M Este
Science Technician Mrs J Rees
Science Technician Mrs S Cartwright
Senior Science Technician Mrs M Eversden
Senior Pastoral Leader Mrs H Moverley
Site Manager Mr G Starkey
Site Team Mr W Pascoe
Site Team – long term cover Mr K Starkey
Sixth Form Manager Mrs P Barry
Pastoral Leader Mrs E Brown
Pastoral Leader Mrs A Caiger
Pastoral Leader
Student Welfare Support Mrs S Paton
Student Welfare Support Mrs M Atkinson
Designated Child Protection Officer/ Deputy Safeguarding Lead Miss L Brammer
SLT / Admin Services Manager / SIMS Manager Mrs K Hennessy